
| Operating System: | Android 11 |
| Display Size: | 6.52 Inch - IPS LCD |
| Resolution: | 720x1600 Pixels |
| SIM Count: | Dual |
| CPU: | MediaTek MT6765G Helio G35 (12 nm) - Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53)0 |
| RAM: | 3 GB |
| Internal Memory: | 32 GB |
| Memory Card Slot: | microSDXC |
| Fingerprint: | No |
| Front Camera: | 5 MP |
| Rear Camera: | 13 MP |
| Battery Type: | Non-Removable Li-Po |
| Battery Size: | 4230mAh |
| Fast Charge: | No |
| Charger Compatibility: | microUSB 2.0 |
| Inputs - Outputs: | Wifi, Bluetooth, GPS, USB |
| Dimension: | 164 x 75.4 x 7.9 mm |
| Weight: | 175 g |
| Color: | Blue |