
| Operating System: | Android 11 |
| Display Size: | 6.43 Inch |
| Display Type: | AMOLED |
| Refresh Rate: | 90 Hz |
| Resolution: | 2400x1080 Pixels |
| SIM Count: | Dual |
| CPU: | MediaTek MT6877 Dimensity 900 5G - Octa Core 2x2.4 GHz 6x2.0 GHz |
| RAM: | 8 GB |
| Internal Memory: | 128 GB |
| Memory Card Slot: | No |
| Fingerprint: | On Screen |
| Front Camera: | 32 MP |
| Rear Camera: | 64+8+2 MP |
| Battery Type: | Non-Removable Li-Po |
| Battery Size: | 4300 mAh |
| Fast Charge: | Yes - 65W |
| Charger Compatibility: | USB Type-C |
| Inputs - Outputs: | Wifi, Bluetooth, GPS, USB |
| Dimension: | 72.1Wx156.8Hx7.6D mm |
| Weight: | 0.182 Kg |
| Color: |