
| Operating System: | Android 11 |
| Display Size: | 6.55 Inch |
| Display Type: | Super AMOLED |
| Refresh Rate: | 90 Hz |
| Resolution: | 2400x1080 Pixels |
| SIM Count: | Dual |
| CPU: | Snapdragon 870 5G - Octa Core 1x3.2 GHz 3x2.42 GHz 4x1.80 GHz |
| RAM Size: | 12 GB |
| Internal Memory: | 256 GB |
| Memory Card Slot: | No |
| Fingerprint: | On Screen |
| Front Camera: | 32 MP |
| Rear Camera: | 50+13+16+2 MP |
| Battery Type: | Non-Removable Li-Po |
| Battery Size: | 4500 mAh |
| Fast Charge: | Yes - 65W |
| Charger Compatibility: | USB Type-C |
| Connectivity: | Wifi, Bluetooth, GPS, USB |
| Dimension: | 72.5Wx160.8Hx8D mm |
| Weight: | 0.188 Kg |
| Color: |