
| Operating System: | Android 11, ColorOS 11.3 |
| Display Size: | 6.56 Inch |
| Resolution: | 1080x2400 Pixels |
| SIM Count: | Dual |
| CPU: | Snapdragon 870 5G (7 nm) Octa-core (1x3.2 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.80 GHz Kryo 585) |
| RAM: | 12 GB |
| Internal Memory: | 256 GB |
| Memory Card Slot: | No |
| Fingerprint: | On Screen |
| Front Camera: | 32 MP |
| Rear Camera: | 50+13+16 +2 MP |
| Battery Type: | Non-Removable Li-Po |
| Battery Size: | 4500 mAh |
| Fast Charge: | Yes - 65W |
| Charger Compatibility: | USB Type-C |
| Inputs - Outputs: | Wifi, Bluetooth, GPS, USB |
| Color: | Gray |