
| Operating System: | Android 11 |
| Display Size: | 6.43 Inch |
| Resolution: | 2400x1080 Pixels |
| SIM Count: | Dual |
| CPU: | MediaTek MT6877 Dimensity 900-Octa-core 2x2.4 GHz & 6x2.0 GHz |
| RAM: | 8 GB |
| Internal Memory: | 256 GB |
| Memory Card Slot: | MicroSDXC |
| Fingerprint: | Under Ddisplay, Optical |
| Front Camera: | 32 MP |
| Rear Camera: | 64+8+2 MP |
| Battery Type: | Non-Removable Li-Po |
| Battery Size: | 4500 mAh |
| Fast Charge: | Yes - 65W |
| Charger Compatibility: | USB-C |
| Inputs - Outputs: | Wifi, Bluetooth, GPS, USB |
| Weight: | 0. 173 kg |